13 Mart 2010 Cumartesi

MICHEL FOUCAULT // MiŞEL FUKO

O dönemlerde var olan sabit telefonlardı, Onun evinde iki tane vardı. Öyle tutku doluydu ki sevgisi; heyecanına yenik düşmekti tedirginliği. Çareyi iki telefonda bulmuş, biri genel diğeri ise bir tek sevdiğine ait. Böylelikle her telefonda yerli yersiz kalbi yerinden fırlamayacaktı.Nasıl da güzel bir aşk, farklılığı saflığından geçen, milyonlarca anlam yüklenebilecek.

20.yy'ın ikinci yarısına damgasını vuran Fransız filozof Mişel FUKO (Michel Foucault)... Bu yakışıklı adamın tutkusu karşısında östrojen salgısı nasıl etki altında kalıyordur/onu bu hale getiren hatun kişi nasıl bir dişiydi!Bugünler eksiklik kimde biz dişilerde mi/erkek kişilerimizde mi? Yoksa en büyük suç bugünler mi?!!!O dönemde belki O da biraz abartıydı. Ne de olsa uç kişilik, bana göre...Ama gerçekten anlamak istediğim şahsiyet statüsünde kendileri.Ha, bir de belirtmesem olmaz kendileri eşcinsel-miş.(Zaten onlarda böyle bir durum söz konusu, nedense kimi konularda vay be dedirtecek halleri var.)

Birkaç alıntıyla tanıtsam daha iyi ifade ederim kendimi;

*Bir filozofun düşündüklerini eyleme de aktarmasını savunan ve bu doğrultuda her türlü cinsel maceraya giren adam... Kendisi Paris'in gettolarındaki aidsli olma ihtimali zenci fahişelerle yatar kalkar...
Kelimeler ve şeyler... Deliliğin tarihi... Cinselliğin tarihi gibi başyapıtları mevcuttur..

*1984 yılında aids hastalığından dolayı ölmüştür. Time dergisi Paris'teki evinin balkonunda mariuhana yetiştirdiğini yazmış. Arkadaşları tüm uyuşturucu türlerini denediğini söylemiş.

*"Ben, kitaplarımın molotof kokteyli ya da mayın tarlası olmasını isterim, tıpkı donanma fişekleri gibi kullanıldıktan sonra kendilerini yok etmesini isterim." (Milliyet 18 mayıs 1999)

*Merkezi iktidar ve gözetleme kavramını, mimariyi kullanarak somutlaştırmış olan eli öpülesi düşünür. Bentham'ın panopticon adlı yapıtı bu kavramı açıklamak için biçilmiş kaftandır zaten.Burda soz konusu olan, dairesel yapının tam ortasında gözetleyen(nam-ı diğer iktidar), dairenin çeperlerinde ise ayrı ayrı kompartmanlara ayrılmış olarak gözetlenenler bulunmaktadır. Gözetlenenler, ne birbirleriyle ne de merkezle olan diyalogları kuramamış zavallı objeler haline getirilmişlerdir.

* Magritte'in meşhur 'ceci nest pas une pipe' tablosu için küçük ama içinde resimden dilbilime, görüntü ile gösterge arasındaki ilişkilere kadar pek çok alanla ilgili yorum ve sorunlara yer verdiği bir kitap yazmıştır..Eğer magritte yapmış olduğu pipo resminin altına "Bu bir pipo değildir." cümlesini koymasaydı böyle kaligram formunda bir eser foucaulta hiçbir zaman ilham olamayacaktı..

*"Neden her kişi kendi hayatını bir sanat yapıtına dönüştürmesin? Neden şu ev ya da lamba bir sanat yapıtı olsun da benim hayatım olmasın?" sorusunu soran düşünür.

*"ne gördüğümüzü söylememiz boşunadır; çünkü gördüğümüz söylediğimizin içine hiçbir zaman yerleşmiş değildir." cümlesinin sahibi.


*Cezalandırmanın yeni tekniğinin işkence ve azaptan değil, beden ve zihinlerin sürekli kontrolünden geçtiğini genel olarak fransanın ceza sistemini ve mikro-olayları inceleyerek anlatan kanımca en kıymetli foucault eseri. iktidar her yerdedir, bakınız hakimler artık yargılamaktan çok daha ötesini yapmaktadır; cezalandırmanın esası ceza vermek değil, suç işleyeni ıslah etmek, eğitmek ve (psikoloji, psikiyatri gibi yeni icat edilen bilimlerle) "iyileştirmek" olmalıdır. foucault'a göre hapishaneler sanıldığı gibi demokrasi, insan haklarının gelişmesi dolayısıyla değil; tam da bu gözetimde tutarak var olan iktidar stratejilerini yaratmak için kurulmuştur.

*Bir söyleşisinde, öğrencilerinin entellektüel sağlığı açısından tehlikeli görüldüğünü ve bundan gurur duyduğunu söylemiş, insanların entellektüel sağlıktan söz etmeye başladığında birşeylerin yanlış gitmeye başladığını düşündüğünü, gizli bir marksist, bir irrasyonalist, bir nihilist olarak konumlandırıldığını belirtmiş.


*"Günümüzün sorunu artık ne olduğumuzu keşfetmek değil, olduğumuz şeyi reddetmektir."

Sevgiler...

1 yorum:

Adsız dedi ki...

sexs bağımlısı olup,aıds ten ölmüş feylozof