8 Eylül 2008 Pazartesi

AŞK ÖZGÜRLÜK TEKBAŞINALIK

Dostla yapılan bir telefon görüşmesi...
Önerilen bir kitap...
Yaşamı boyunca aykırı olmuş bir yazar :
OSHO...
AŞK ÖZGÜRLÜK TEKBAŞINALIK


"Aşk bağlılığa dönüştüğü anda ilişki haline gelir. Aşk taleplerde bulunduğu anda hapishaneye benzer. Özgürlüğünü elinden alır; göklerde uçamazsın, kafeslenmişsindir. Aşkın özgürlük verici bir kalitede olması lazım, sana zincir vurması değil; sana kanat takıp mümkün olduğunca yükseklere uçmanı sağlaması lazım. Unutma, aşk sınır tanımaz. Aşk kıskanç olamaz, çünkü aşk sahiplenmez. Sevdiğin için bir insanı sahiplendiğin fikri çok çirkin. Birisine sahipsin bu demektir ki onu öldürdün ve ticari bir mala dönüştürdün. Sadece eşyalara sahip olunur. Aşk özgürlük verir. Gerçek aşkta bölünme olmaz. Sevenler birbirinin içine erir. Sadece egoistçe aşkta büyük bir bölünme vardır, seven ve sevilen ayrılır. Gerçek aşkta ilişki yoktur. Çünkü ilişki kurulacak iki insan yoktur. Gerçek aşkta sadece sevgi olur, bir çiçek açma, güzel bir koku, bir erime, bir birleşme yaşanır. Egoistçe aşkta ise iki kişi vardır, seven ve sevilen. Ve ne zaman seven ile sevilen olsa aşk yok olur. Aşk olduğu zaman seven ve sevilen birlikte aşkın içinde kaybolur. Eğer özgürlük ve aşka sahip olursan başka şeye ihtiyacın kalmaz. Elde etmişsindir sana yaşam işte bunun için verildi. Sevgilinin niçin seninle olmak istemediğini anlamaya çalış. Seni reddettiğinden değil seni ne kadar çok sevdiğini biliyorsun, ama bazen yalnız kalmak istiyor. Sen de onu seviyorsan yalnız bırakırsın; ona işkence yapmazsın. Adam yalnız kalmak istiyorsa kadın; Artık benimle ilgilenmiyor, belki de başka bir kadına ilgi duyuyor.. diye düşünmez. Akıllı eş diğerini yalnız bırakır ki tekrar kendini toplayabilsin, yeniden paylaşacak enerjisi olsun. Ve bu ritim gece ve gündüz gibidir, yaz ve kış gibi; değişir durur.""

6 yorum:

delikanlı dedi ki...

Sevmek ile sahibi olmayı birbirine karıştırıyoruz çoğu zaman değil mi,ne hoş yazmış yazar

Ebru dedi ki...

@Delikanlı; Seni senden etmemeli seni kendine getirmeli Aşk...Maalesef o kadar çok şey karıştırılıyor ki ilişkilerde. Herkes alıp okumalı, hatalarını görmeli diyeceğim ama değişmez kimse şu saatten sonra :P

Adem dedi ki...

Anlatılan sadece aşık olunca uygulanması gereken şeylermiş gibi görünüyor. Aslında anlatılan ideal toplum , olması gereken özgürlük, bu duygular için aşk terimi fazlasıyla içi boşaltılmış kalıyor .

Ebru dedi ki...

@Adem; Uzun zaman oldu yorumlarını görmeyeli, sevindirdin beni :) Belki de aşktan başlamak gerekiyor, sevginin olduğu 2 kişilik dünyadan başlamak biraz daha kolay olur değil mi toplumu kurtarmak için bu bencillikten, tutarsızlıktan, yozluktan...Ne dersin?

Adem dedi ki...

Aslında yorumuna katılıyorum. Konu Aşk olunca kafam karışmıyor değil :)

Bende özledim yazılarını takip etmeyi . İş hayatı ve bilişim aşkı derken heryere zaman ayırmak zor oluyor. Bu aralar ufaktan yazmayı deniyorum, sitem delphiforphp.net. o site senin bu site benim derken zaman akıp gidiyor

Ebru dedi ki...

@Adem; Neyse yorum bıraktığına göre biraz avkit ayırma zamanı da kalmış demektir bize, bu kadar kopukluk olmasın :) Siteni hemen ziyaret ettim ama malum bana uzak konular yada şimdilik anlamadığım için uzak kaldığını sanıyorum.

Ama ilk yorumlarında sık sık dile geitrdiğin site işi bu günlerde çok aklımı kurcalıyor, en azından wordpress olabilir, daha çok imkanı var ama şu saatten sonra da nasıl olur ki??Yani bu site üzerinden yönlendirme falan oooff :)