8 Eylül 2009 Salı

VAVİEN-1 ENGİN GÜNAYDIN FİLMİ

Dalgalarımda 11.08.09 tarihinde sörfe başladım, 09:30 sularıydı...
44' e 3 take 1
Çak
Speed
Ve tüm geyikler yaşama dahil olur, 3 sahnede yer alırız. İnanılmaz oyunculuk sergiler, en iyi yardımcı bayan ödülüne oynarız :) :p Annemi de sürükledim, ayağımıza kadar gelmişler bundan güzel hatıra mı olur! Ekip sıcakkanlı, Önder&Serkan daha da... Çekimlerle başlayan arkadaşlık güzel bir dostluğun bahanesi oldu. Sıkıcı günlerde keyfim geldi yerine sayelerinde. İkisinden ibaret değildi tabii ama tüm ekibi de saymayım şimdi şuracıkta. Sıkça gerçekleşen set ziyaretleri, dönen muhabbetler, şahin tepesi sohbetleri, sinema macerası derken gidiverdiler. Tüm bunlar yerini günlük birkaç posta telefonlara, msn buluşmalarına ve kısmen facebook iletilerine bıraktılar :( Ayrı bir hoşluk, ayrı bir deneyimdi...

Oooo, dünyanın, tabii ki daha ağırlıklı Türkiye'nin bir çok yerinden aramalar oluyor VAVİEN'e dair ve benim bloguma yönlendirmeler. Bilmem gerekenden daha fazlasına sahipken ufak çaplı bir aydınlatma gerekli :s Sıkça sorulan soruları aklımda kaldığı kadarıyla yanıtlayacağım.
**Burhan ALTINTOP karakterinin olduğu bir film değil! Karakteri canlandıran Engin GÜNAYDIN'ın senaryosunu yazdığı Yağmur&Durul TAYLAN biraderlerin yönettiği bir film "Vavien".

**Vavien nedir? -> Türkçeleştirilmiş hali "Gitti Geldi" gibi bana göre dandik bir çeviriye maruz kalmış devre modeli. Bir elektrik akımını farklı iki anahtardan kontrol altına almaya yarayan devrenin, bağlantının ismi. Genellikle birden çok kata sahip yerlerde olur bu bağlantı, bir kattan yakarsın ve diğer kattan söndürürsün ya da oldukça uzun kolidorlara sahip mekanlarda...

**Filmin ismi neden "Vavien"? -> Filmde Engin GÜNAYDIN ve abisi Settar TANRIÖĞEN elektrikçi dükkanına sahipler, iki kardeş burayı çalıştırıyor. Bence dikkat çeksin diye seçilmiş tamamen ve bir de senaryoda da mevzu bahis bu devrenin kurulumu. İnsan ilişkileri elektrik akımı vs gibi söylemler değil bence bu ismin oluşu. Bence ;)

**Kimler var? -> Baştan uyarayım bu kısım biraz uzun.Tartışmasız iyi işlere imza atmış sağlam isimler var:


Engin GÜNAYDIN->Elektrikçi Celal


"Bir Demet Tiyatro"nun "Zabıta İrfan"ı, "Zaga"daki skeçleriyle ardından "O Hikayelerdeki Mal Benim" adlı stand-up gösterisiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmışken ardı ardına birçok dizi ve filmde de rol aldı. "Avrupa Yakası"nın Burhan ALTINTOP'u bugün ise kendi yazdığı senaryosuyla, başrolünde oynadığı filmini memleketi Erbaa'da çekti.

Binnur KAYA-> Elektrikçi Celal'in eşi Sevilay

"Avrupa Yakası"nın "Şahika KOÇARSLANLI"sı ve aynı zamanda "Dilber Hala"sı rol aldığı sayısız projelerle sivriliyor, çok sevdiriyor kendini ve başarısını her defasında daha da perçinliyor. Ben Ona özetle "Kraliçe" diyorum.

Settar TANRIÖĞEN->Celal'in abisi elektrikçi Cemal

Pozitif insan, "Bir Demet Tiyatro"nun "Saldıray"ı, "Eşkıya"nın "Kız Naci"si ve sayamayacağım bir sürü yapımın gözde oyuncusu...

Ercan KESAL->"Üç Maymun"un "Servet"i bakalım burada Celal'in yanında mı yoksa karşısında mı? Daha fazlası isminin üzerinde...


İlker AKSUM->Televizyoncu Sabri

En son Onu "Canım Ailem"in "Halim"i olarak izledik, bir zamanlar "Yabancı Damat"ın iş beceremez damatı "Ruşen"di. Favori oyuncularımın başında gelen bu ismi filmde çok göremeyecek olsak da varlığı da yetecektir.

Şinasi YURTSEVER->Hanife'nin kocası Hüseyin

"Yabancı Damat"tan hatırlayacağınız bir isim baklavacı yamağı, evin yardımcısının eşi "Hamido"su...

Tayfun SAV->"Kurtlar Vadisi"den tanıdığınız "Mito", bu sezon "Hanımın Çiftliği"nin "Paşazade"si olarak ekranlarda yerini alacak...Ha bir de birçoğumuz Onu "Kavak Yelleri"nde Efe'nin babası "Salih KAYGISIZ" karakteriyle tanıyor.

Binnaz EKREN->Sevilay'ın yakın arkadaşı Hanife

Ekrandan çok tanıyanının çıkmayacağı daha çok tiyatro seyircisinin bilebileceği genç yetenek, Asım EKREN'in kızı, birçok dereceyi elde eden bu oyuncunun oldukça başarılı bir geçmişi var.

Güneş BERBEROĞLU->Olduğu hiçbir yapımı izlemediğim için merak edenlere hatırlatıcı bilgiler isminin üzerinde...

Serra YILMAZ->Vekil

İki arada bana tiramisu tarifi vermiş, her göz temasında gülmesini esirgemeyen, kültürel donanımı-oyunculuğu tartışmasız herkes tarafından takdir edilen muhteşem kişilik, güzel insan. Onunla iletişim kurabilmek en güzel taraflarındandı. Obur vekil Sevilay'ı ezilmekten kurtarabilir mi ki???

Nedim SURİ->Sevilay&Cemal'in oğlu Mesut

Yeşeren GÜVEN->Mesut'un kız arkadaşı

**Filmin konusu->Kasabalı bir ailenin başından geçenleri kara mizah türünde anlatan filmin konusu; Celal, karısı ve çocuğuyla mutsuz bir aile hayatı sürmektedir. Abisi Cemal’le birlikte ortak oldukları elektrik dükkânında da durumlar pek parlak değildir. Birçok yere borçları vardır. Celal ve Cemal’in tek eğlencesi Samsun’da pavyona gitmektir. Pavyonda çalışan Sibel Ceylan’a olan aşkı Celal’in başına dert açacaktır. Celal’in karısı Sevilay, 15 yıldır, Almanya’da yaşayan babasının gönderdiği paraları biriktirerek saklamaktadır. Celal’in bu sırrı bildiğinden habersizdir. Zaten mutsuz bir hayat sürmekte olan Celal, bu paranın kurtuluşu olduğunu düşünerek, bir plan yapar. Fakat Celal’i sürprizler beklemektedir.

**Nerede çekiliyor?-> Tokat'ın Erbaa ilçesinde 5 hafta çekim yapan ekip 1 hafta da İstanbul'da çekimlerine devam ettiler ve çekim aşamasını tamamladılar. Kimi zaman 20 saat çalşıan ekip oldukça iyi performans göstermiş gibi.

**Mekanlar?-> Düden gölü, Engin GÜNAYDIN'ın abisinin elektrikçi dükkanı ( Önceden ismi Günaydın Elektrik iken film için Güven Elektrik olarak değiştirildi.), amcasının ve bir başka akrabasının evi kullanıldı. Bunun yanı sıra kullanılan kısa süreli mekanlarda mevcut tabii ki.

**Filmin bütçesi??-> Bunu bilmiyorum.

**Yapım tarihi:2009~Türkiye

Tür: Gerilim, Gizem, Komedi

Süre: ~110dk

Vizyon Tarihi: net olmamakla beraber ARALIK sanıyorum,*son haberlere göre kısmetse 18 Aralık 2009

**Vavien ekibi? Vavien Şahin, vs vs birçok benzeri arama var, işte künye;

Yönetmen: Yağmur TAYLAN & Durul TAYLAN

Senaryo Yazarı: Engin GÜNAYDIN

Görüntü Yönetmeni: Gökhan TİRYAKİ

Yönetmen Ekibi:

Ayhan ÖZEN: Yardımcı Yönetmen

Şahin ÇETİNKAYA: Yönetmen Yardımcısı

Burcu ALPTEKİN: Yönetmen Yardımcısı

-----

Diye gidiyor...Ve sanıyorum ki sorulan bir soru ve bir arama hariç hepsini yanıtlamış bulunuyorum.

*Settar TANRIÖĞEN 'in ne zaman nerede olduğu sorusunun cevabını ve

*Vavien filmi 16 kız aramasının ne ifade etmesi gerektiğini bilmiyorum :)

Bugün gerçekleşecek basın kutlamasıyla daha fazlasını öğrenebileceğinizi umuyorum...

Hiç yorum yok: