23 Ağustos 2009 Pazar

MISS GUMBO

Bu ayın başlarında yazılası bu postu bugünlere kadar sürükledim ;)Hiç zor olmadı, aslına bakarsanız boş da durmadım güzel malzemeler biriktirdim. Önceliği yine bu içeriğe tanıdım ama. Şuradaki postumda bahsetmiştim, bamya güzeli mevzusu :p Aman ben o uzun yazıyı şimdi okuyamam diyenler için durumu olabildiğince ufak cümlelerle anlatıyorum:

Partiyle yol kontrol, vs için köylere gittik, ben işin eğlence kısmındayım. Uluköy adında bir baraj gölünün orada düzenlenen festivale katıldık ve buranın da bamyaları meşhur, çiçekli, çiçeksiz nasıl isterseniz dize dize bamyalar... Vitrin çocuk mankenlerinin boyunlarına dolanmış bamya dizeleri, Seval teyze birinin başında GS şapkası görüyor ve kızı için fotoğraflamak istiyor. O sırada annem de başka bir tanesine sarılmış onunla fotoğraf çektiriyor ve ben bir diğerinde mankenlere derecelerini belirtmek için takılan o bantlardan! görüyorum. Üzerinde "BAMYA GÜZELİ" yazılı, hemen boynuma geçiriyorum ve Seval teyze gülerek başlıyor fotoğraf üzerine fotoğraf çekmeye. Amaa bu arada herkes beni işaret ediyor yanındakine, abartı yok inanın! Bir bakıyoruz bizim kortej hareket etmiş, bir anda bantı fırlatıyorum ve fırlıyoruz arabaya doğru. Kalabalık bir ekiptik. Milletvekili Z. ASLAN'dan tutun tüm encümenler hepsi beni dillerine doluyorlar ve adım Bamya Güzeli kalıyor.


Ve işte şimdi film başlıyor...

Ertesi gün Pazar...Alevi köylerindeki festivallere davetliyiz. İlk durak Keçeci'ydi. Hayatım da ilk kez gidiyordum ve böyle bir manzara göreceğimi düşünmemiştim. Erbaa sınırını geçtim Türkiye gibi değildi, wauuv.Dağ başında bir köy... Etrafta yurtiçi+yurtdışı her yerden gelmiş otobüsler, karavanlar... Koca bir alan çadırlarla dolu, her yerde yiyecek içecek standları... Bayanlar inanılmaz. Straplez elbiseler, bluzlar; askılılar... Dövmeler desen gırla gidiyor. Her yere kurulu bira çeşmeleri. Köy evi önüne kurulu yer sofrası herkesin önünde içkiler. İnanılmaz içiciydi köyün tamamı. Dedim biz Rio Karnavalına falan mı geldik :P Erbaa'nın köylerini bildiğimden çok çok şaşırttı beni bu manzara meğer Aleviler böyle yaşarlarmış... Duyardım ama bir de şahit olmuş oldum. Bir de yöresel kıyafetlerine çok sahip çıkıyorlar; PEŞLİ denen bu giysileri her yaş grubunda görmeniz mümkündü. İşte fotoğrafları...


Her kültürü kendi yerinde keşfedebilmeyi isterdim, insan aurasında adeta büyüleniyor.

Neyse oradan ayrıldık biraz daha ileriye bu defa başka bir Alevi köyüne Yenisu'ya gittik. Bu arada bugünki kafile daha da kalabalık ve bilmeyenlerde Bamya Güzeli geyiğimizi öğrenmişler, ortaklar muhabbete ;) En önde vekil gidiyor arkada biz kalabalıkla yürüyoruz, yan tarafta duran transitten 2 çocuk atladı önümüze bana sürekli "Biz seni tanıyoruz." diyorlar,hö??arfjvsbn Kalabalığın içinden biri üstüme doğru geliyor "Sen dün Bamya Güzeli seçilen bayansın!". ucybaenm Nasıl ya! Ne falan diyerek zırvalıyorum, yine algıda error oluştu bende. Diğer ikisine dikkatli bakıyorum palyaçolar, öbür adam kim fikrim yok. Adam bana soruyor "Size ne yaptılar da kızdınız, fırlatıp gittiniz? Baktım ama göremedim sizi, soramadım." Bir dk duruyorum ve açıklıyorum öyle bir yarışma falan olmadığını, devamını... Siz kimsiniz, bunlar paket program yapan bir grupmuş. Sanatçısından, animasyoncusuna, sunucusuna gezen... Bu adam da sunucu... Allah Allah diyorum, hoşuma gidiyor bu Bamya Güzeli mevzusun hali vakti! Ekipçe de eğleniyoruz, ünlü oldum diyorum ben artık "Miss Gumbo"yum ;)

Ertesi günlerde annemin kuzeni aradı. Şehir dışındalar bazı işleri var bize gelecekler yardımcı olur musun diyorlar. Buluşuyorum. Kızları var Dilvin soruyor bana "Ebru Abla, sen Uluköy'de miydin?"....."Bamya Güzeli seçilmişsin!" :):):) Hoop. Ne oluyoruz ya bu kadar da değil. Nerden çıktı diyorum, Taşova'nın sitesinde fotoğrafların var!!! Hem de 2 tane! Şak-kaa...

Hayır gayet gerçek çıkıyor, Allah'tan uzaktan çekmişler, yakalayamamışlar, işte yalanı doğru yansıtan 2. işaret...

http://www.tasova.net/modules.php?name=News&file=article&sid=4089

Yorumu size kalmış.

Ha, bu arada devamı da gelmemiş :) Belki de o yüzden inandılar.

Sevgiler.

Bamya Güzeli'niz...

Hiç yorum yok: